Address :Plot no.8 , sector - 9 , Ghansoli, Navi Mumbai E-Mail :asppublicschool@gmail.com     Contact Us :022-22930133, 9321702662
Annual report 2016-2017

ASP PUBLIC SCHOOL

PLOT NO-8, SECTOR -9, GHANSOLI

 

SCHOOL ACHIEVEMENTS

1. We achieved school Affiliation from CBSE Board for Pre Primary to Class X with affiliation number 1130621 with School Code - 45470.

2. ASP Public School participated in 8th National Olympics                                                                         

"A World In Motion(AWIM)" organised by Mahindra and Mahindra and stood                                        

1st in Navi Mumbai on State level.                                                                                                                                     

 Trophys Achieved                                                                                                                                                  

(a) Winner of Economy                                                                                                                                                   

(b) Winner of Accuracy                                                                                                                                           

 (c) Overall Winner                                                                                                                                                

and were selected for National Level. Students went to Chennai on 22nd and 23rd January 2016 and achieved Trophy for Discipline on National Level. Which made First record on National Mark. (Teacher In-Charge Leena Bharti)

3. ASP Public School participated in Dance Competition organised by BHARATIYA VIDYA BHAVAN'S NAVI MUMBAI KENDRA at   Bishnudas Bhave Auditorium and Scored 2nd Position.                                                                        Students of Class 7 presented Dance Drama Shivay.  (Teacher Chinmaya Padhy)

4. ASP Public School particiapted in Quiz program held by CBSE and Achieved                          

 (Teacher In-charge  Sukhwant Kaur)

Results of Class IX

1st Rank :-   Aniruddh Pradip Pandey

2nd Rank :- Onkar Santosh Yadav

3rd Rank :-  Ujjwal Tripathi

Results of Class VI to VIII

1st Rank :- Anurag Pandey

2nd Rank :- Rucha Yewale

3rd Rank :- Aditya Birajdar

 

 

ACADEMIC ACHIEVEMENTS

SOF - SCIENCE OLYMPIAD FOUNDATION

EXAMS

TOTAL PARTICIPANTS

Medals

SR NO

GOLD MEDAL

CLASS

SR NO

SILVER MEDAL

CLASS

SR NO

BRONZE MEDAL

CLASS

SR NO

QUALIFIED FOR 2ND LEVEL

CLASS

INTERNATIONAL SPORTS KNOWLEDGE OLYMPIAD

54

8

1

DIVYA SINGH

II

1

ARYAN PHANSE

V

1

AJAY RAJOLE

IV

 

 

 

2

LALKRISHNA YADAV

IV

2

AKANKSH SHETTY

VI

2

SAHIL JARANDE

VI

 

 

 

3

ROHIT CHILUKA

VI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

ROHAN YEWALE

VII

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NATIONAL CYBER OLYMPIAD

30

3

1

DIVYA SINGH

II

 

 

 

 

 

 

1

RAJWARDHAN PATIL

IV

2

YATHARTH MITTAL

III

 

 

 

 

 

 

2

LALKRISHNA YADAV

IV

3

AMOLKHATRI

VIII

 

 

 

 

 

 

3

KHATRI AMOL

VIII

NATIONAL SCIENCE OLYMPIAD

126

22

1

NEERAJ PAWAR

I

1

SHRAVAN WADKAR

II

1

NAGMA GANI

II

1

TRUSHNA GANGURDE 

III

2

DIVYA SINGH

II

2

PRANALI BORUDE

III

2

YATHARTH MITTAL

III

2

LALKRISHNA YADAV

IV

3

PRABHNOOR SINGH

II

3

RAJWARDHAN PATIL

IV

3

SANSKAR SONPAWLE

IV

3

ATHARVA PATIL

VIII

4

TRUSHNA GANGURDE

III

4

ABHISHEK SINGH

V

4

KHUSHI MANI

V

4

ABHINAV GOGAWALE

VII

5

LALKRISHNA YADAV

IV

5

SAMEER KAWALE

VII

5

ROSHAN VEER

VII

5

AMOL KHATRI

VIII

6

ATHARVA PATIL

V

6

ANURAG PANDEY

VIII

6

PAWAN DOKE

VIII

 

 

 

7

DEEPALI SARKAR

VI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

ABHINAV GOGAWALE

VII

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

AMOL KHATRI

VIII

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

SHANU SHARMA

IX

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TOTAL

 

17

 

GOLD MEDAL

 

8

SILVER MEDAL

 

8

BRONZE

 

 

 

 

CERTIFICATE OF EXCELLENCE FOR INTERNATIONAL SPORTS KNOWLEDGE  OLYMPIAD :- DIVYA SINGH CLASS II

CERTIFICATE OF EXCELLENCE FOR NATIONAL CYBER OLYMPIAD :-AMOL KHATRI CLASS VIII

   

 

ASP PUBLIC SCHOOL

Plot No. 8, Sector 9, Ghansoli, Navi Mumbai

SPORTS ACHIEVEMENTS

Sr. No.

Name

Class

Event Name

Held On

Venue

Achievement

1

Viraj Vitthal Bakle

VI

DSO Karate Competition 2016-2017

24-11-2016

NMMC School 21, Turbhe

Bronze Medal

2

Kaushik Rajesh Pawar

III A

Sports For All Karate Competition 2016

16-12-2016

Dr. D.Y. Patil Stadium, Nerul

Bronze Medal

3

Deepali Suraj Sarkar

VI

Sports For All Karate Competition 2017

17-12-2016

Dr. D.Y. Patil Stadium, Nerul

Bronze Medal

4

Roshan Adhikrao Veer

VII

Sports For All Karate Competition 2018

17-12-2016

Dr. D.Y. Patil Stadium, Nerul

Bronze Medal

5

Pawan Sudam Doke

VIII

Sports For All Karate Competition 2019

18-12-2016

Dr. D.Y. Patil Stadium, Nerul

Bronze Medal

PRINCIPAL - AVNEET KAUR 

  ACHIEVEMENTS

1. Participated in Master Training in Classroom Management organised by CBSE Board.

2. Participated in Capacity Building Program on CCE organised by CBSE Board.

3. Participated in " A Paradigm  Shift In Pedagogy" organised by CBSE Board.

4. Speaker in Kendria Vidyalaya for Teacher's Training program organised by IGNOU.

5. Gurukul for Gurus Program on Leading Schools organised by Indian Institute of Management, Lucknow. 

6. Letter of Appreciation presented to Avneet Kaur for Leadership, Vision & Guidance towards popularization f science, mathematics, computer and English & the achievement of students in SOF Olympiad exams held during 2014 -2015

7. Letter of Appreciation presented to Avneet Kaur for Leadership, Vision & Guidance towards popularization f science, mathematics, computer and English & the achievement of students in SOF Olympiad exams held during 2015 -2016

8. Recognition of Participation towards the success of "8th AWIM National Olympics" held at Chennai during 22nd -23rd  January, 2016 

 

TEACHER'S ACHIEVEMENT

Name  :- Mr. Harish Waidande (PTI)

1. Qualified SET Examination in 1st Attempt. He is only SET Qualified candidate in Kalyan City.

2. Appointed as Thane District Head for Tebma Martial Arts, Thane

3. Appointed as State Referee Head for Tebma Martial Arts, Maharashtra

4. Appreciation Certificate presented to Harish Waidande for initiative, commitment and valuable contribution towards  conduct of 1st SOF International Sports Knowledge Olympiad competition during 2016-2017.

Name :- Laxmi Chhaya Pani 

1. Appreciation Certificate presented to Laxmi Chhaya Pani for initiative, commitment and valuable contribution towards conduct of 16th SOF National Cyber Olympiad held during 2016-2017.

2. Participated in Workshop on New English Junction : A Course in Communicative English conducted by Orient Blackswan Private Limited on 7th December 2016

Name :- Renu Pawar (All Rounder)

1. Achieved certificate from Boogie Beats.

2. Certified from Mumbai Nagar Mahapalika in Folk Dance.

3. Certified in sports for Long Jump, High Jump & Dotch Ball.

4. Examination In-Charge.

Name :- Priyanka Changotra 

1. Participated in Workshop of "Essential Pieces - The Jigsaw Puzzle of a Successful School" Thane

Name :- Sukhwant Kaur

1. Particiapted in Workshop on New English Junction : A Course in Communicative English conducted by Orient Blackswan.

Name :- Prabhjot Kaur

1. Participated in workshop on Teaching Science for Sustainable Development organised by Macmillan Publishers

Name :- Sonia Khatri

1. Participated in Communication Skills in English workshop at Vashi organised by Britannica.

Name :- Prabhjeet Kaur

1. Participated in Communication Skills in English workshop at Vashi organised by Britannica.

Name :- Madhavi Tiwari

1. Participated in I EKA (U-NIQ) Neural Intelligence Quantification" We all are Born Genius". Multiple Intelligence. 

 

© 2014 Asp Public School